شکایت قضایی خودرو

زمانی که قصد دارید خودرویی را از شخصی خریداری کنید؛ حتماً بایستی نسبت به موضوع شکایت قضایی خودرو اشراف کاملی داشته باشید. عدم تسلط بر این موضوع باعث می‌شود؛ تا درصورتی‌که اتومبیل خریداری شده از لحاظ حقوقی و کیفری شکایتی بر روی پلاک آن ثبت شده باشد، شما را گرفتار مشکلات قانونی کند.

شکایت قضایی خودرو

ما در این مقاله قصد داریم؛ تا پاسخ کاملی به سؤال شکایت قضایی خودرو چیست؟ بدهیم و روش‌های پیگیری این موضوع را نیز به شما توضیح دهیم. اگر قصد خرید اتومبیلی را دارید، حتماً این مطلب را تا آخر مطالعه کنید؛ تا از ایجاد مشکلات قانونی برای خود جلوگیری نمایید.

شکایت قضایی خودرو

صدور شكايت قضايي

اگر صاحب یک خودرو درگذشته مرتکب جرم یا تخلفی شده و اشخاصی از اتومبیل مذکور شکایتی کرده باشند؛ دادنامه‌ای برای صاحب ماشین صادر می‌شود. البته این نوع از شکایت بر روی پلاک ثبت می‌شود و برای زمانی است که هویت اصلی صاحب اتومبیل مشخص نیست.

توقيف ماشين هاي داراي شكايت قضايي

با ورود به صفحه دریافت ریز خلافی خودرو با پلاک می‌توان دادخواست‌هایی که بر روی پلاک اتومبیل ثبت شده را استعلام گرفت.

شکایت قضایی خودرو بر روي معامله تاثير دارد؟

زمانی که شکایتی بر روی پلاک خودرو ثبت شده باشد، خریدار در هنگام تعویض پلاک به مشکل برمی‌خورد. در این مرحله از خرید، اتومبیل در همان لحظه توقیف شده و تا رفع اثر شکایت قضایی این مشکل برطرف نخواهد شد. در این‌جور مواقع خریدار به‌شدت ضرر می‌کند؛ البته مشکل زمانی بدتر می‌شود که معامله خودرو به‌صورت وکالتی انجام شده و تمامی مسئولیت این شکایت برعهده خریدار خواهد بود.

استعلام شکایت قضایی خودرو از الزامات قبل از خرید اتومبیل است

قبل از خرید یک خودرو حتماً باید بر روی موضوع شکایت قضایی خودرو و استعلام آن اشراف کاملی داشته باشید؛ برخی از سودجویان از عدم آگاهی خریدارها نسبت به این موضوع سوءاستفاده کرده و ضررهای مالی زیادی را برای خریدار ایجاد می‌کنند.

روش برای استعلام شکایت قضایی خودرو

ساده‌ترین روش برای استعلام شکایت اتومبیل، تماس با پلیس ۱۱۰ است. در این روش شما شمارهٔ پلاک خودرو را به اپراتور اعلام می‌کنید و سپس از جزئیات شکایت‌های اتومبیل اطلاع کسب خواهید کرد.

استعلام حضوری شکایت قضایی اتومبیل مزیت‌هایی نسبت به تماس با پلیس ۱۱۰ دارد؛ شما در این روش می‌توانید عوارض سالیانه، خلافی خودرو و جزئیات کامل شکایت‌های اتومبیل را نیز مشاهده کنید. با مراجعه به دفاتر +۱۰ یا خدمات الکترونیک می‌توانید از این موضوعات اطلاع کسب کنید.

یکی از بهترین روش‌های اینترنتی برای پیگیری شکایت خودرو و خلافی آن مراجعه به سامانه “آیتول” است. در این روش فقط با ارائه شماره پلاک ماشین می‌توانید از عوارض سالیانه، خلافی خودرو و شکایت‌های قضایی آن اطلاع کسب کنید. همچنین شما می‌توانید برای سنهاب استعلام بیمه شخص ثالث هم روی آیتول حساب کنید. این پروسه می‌تواند از طریق کد یکتا، شماره پلاک یا کد ملی انجام بگیرد.