گیربکس چیست ؟

هرخودرو دارای مجموعه قطعات خاصی است که به واسطه این قطعات می تواند فعالیت های خود را ادامه دهد. گیربکس به عنوان یکی از قطعات کاربردی خودرو شناخته می شود که به واسطه آن نیروی تولیدی از سمت موتور به چرخ ها انتقال داده می شوند تا به این شکل خودرو بتواند به حرکت خود ادامه دهد. در واقع می توان گیربکس را به عنوان یک سیستم انتقال نیرو درنظر گرفت که عملکرد صحیح آن اهمیت بسیار بالایی دارد. شما با شناخت انواع گیربکس می توانید بهترین نوع گیربکس ها را برای خودروی خود خریداری نموده و مورد استفاده قرار دهید. هرگیربکس براساس نوع ماشین دارای ساختار متفاوتی را دارا بوده و این امر را می توان در اکثر خودروها شاهد بود.

گیربکس چیست ؟

تمام خودروها برای حرکت خود نیاز به نیرو دارند و این نیرو را نیز باید از طریق موتورهای خود دریافت کنند بر این اساس می توان گفت موتور تولید کننده نیرو شناخته می شود. حال باید این نیرو را به چرخ ها انتقال داد تا این چرخ ها بتوانند به حرکت درآمده و فعالیت های اصلی خودرو را آغاز کنند. سیستمی را که وظیفه انتقال این نیرو را برعهده دارد را با نام سیستم انتقال نیرو می شناسند که دارای بخش های مختلفی بوده و تمام این بخش ها کاملا هماهنگ در کنار یک دیگر فعالیت دارند. این سیستم از سه بخش اصلی تشکیل گردیده است که این سه بخش را با نام های کلاج ، دنده و دیفرانسیل می شناسند. در میان این بخش ها جعبه دنده یا فروش گیربکس اتوماتیک نقش بسیار مهمی را ایفا می سازد به همین دلیل اهمیت بسیار بالایی نیز دارد.

گیربکس چیست ؟

گیربکس اتوماتیک چیست ؟

 هر خودرو برای انتقال نیرو از موتور به دیفرانسیل ها نیاز به گیربکس دارد تا به این طریق بتوان میزان سرعت و قدرت را براساس شرایط جاده تنظیم نمود. چنین تغییراتی با تغییر نسبت گشتاور خروجی بروز می یابند و لازم است در این راستا فعالیت های موردنظر انجام پذیرند. گیربکس ها عمدتا به دو دسته گیربکس های دستی و گیربکس های اتوماتیک تقسیم می شوند و ساختار این دو نوع گیربکس ها کاملا متفاوت با دیگری است اما هر دو براساس یک هدف مورد استفاده قرار می گیرند.

ساختار گیربکس های دستی به این صورت است که راننده باید با استفاده از دسته دنده میزان گشتاوری را که به آن اشاره شد را تنظیم کند در حالی که ساختار گیربکس اتوماتیک به این شکل نبوده و انواع گیربکس اتوماتیک این امکان را به راننده می دهند تا فقط با یکبار قرار دادن دسته دنده در حال رانندگی خودرو موردنظر شروع به حرکت کند. فروش گیربکس اتوماتیک براساس قابلیت های بی نظیری که دارند برحسب شرایط موجود بهترین گشتاور را انتخاب نموده وخودرو را هدایت می کنند.

روی کار آمدن گیربکس های اتوماتیک

با توجه به پیشرفت های چشمگیری که گیربکس های دستی تجربه نموده بودند باز هم انسان ها نیاز به آسایش و راحتی بیشتری داشتند به همین دلیل در سال 1970 بود که یک شرکت هلندی برای تحقق چنین هدفی طرحی را برای گیربکس ها ارائه نمود که می توانست تمام ایرادات مربوط به گیربکس های دنده ای را برطرف نموده و شرایط مطلوبی را برای رانندگان فراهم نماید. این فروش گیربکس اتوماتیک با قابلیت های بی نظیری که داشتند توانستند در مدت زمان کمی افراد بسیاری را به خود جذب نموده و در میان عموم مردم و کمپانی ها به محبوبیت قابل توجه ای دست یابند. عکس العمل سریع نسبت به شرایط جاده ، تغییرات بسیار نرم و پیشرفت در مکانیزم تعویض دنده از مهم ترین ویژگی های بارز این دنده ها محسوب می شد که همگی در کنار هم موجب شده بودند تا ارتعاشات و تکان های چرخ دنده ها از بین رفته و خودرو با شرایط بهتری فعالیت های خود را ادامه دهد.